مدیر2

مدیر2

مقامات سعودی ۹تن از دختران کانون اصلاح و تربیت مکه را که نسبت به وضعیت این مرکز معترض بودند، بازداشت و به زندان انداختند.
روزنامه‌های سعودی در گزارشی از اعتراض یازده تن از دختران کانون اصلاح و تربیت شهر مکه و اقدام آن‌ها در شکستن شیشه‌ها و درب‌های این مرکز خبر دادند.
 
به نوشته نشریات سعودی، دختران نگهداری شده در کانون اصلاح و تربیت شهر مکه به شرایط نامساعد اعمال شده بر آن‌ها، و سوءرفتار مدیریت و کارکنان این مرکز و بی‌توجهی مستمر به این موضوع معترض بودند. اما در واکنش به این اقدام، نیروهای امنیتی با یورش به این مرکز، 9 تن از دختران معترض را بازداشت کرده و به زندان افکندند.
 
رییس یکی از انجمن‌های فعال در زمینه حقوق بشر سعودی که به طور خاص نسبت به بهبود وضعیت و شرایط کانون اصلاح و تربیت دختران شهر مکه توصیه‌هایی را به مدیریت این مرکز ارائه داده بود، در گفت‌وگو با نشریات سعودی گفته است که مسؤولان این مرکز نسبت به توصیه‌های ارائه شده برای اصلاح وضعیت اداری و پرورشی این مجموعه و تأمین خواسته‌های دختران بی‌توجهی کرده است.
 
حضرت آ‌یت الله مکارم شیرازی گفت: مسأله «ابتذال زن» و «سقوط شخصيت او» از جمله چالش های مهم عصر کنونی است كه نيازى به ارقام و آمار ندارد.
بدون شك در عصر ما كه بعضى نام آن را عصر برهنگى و آزادى جنسى گذارده اند و افراد غربزده، بى بندوبارى زنان را جزئى از آزادى او مى دانند سخن از حجاب گفتن براى اين دسته ناخوشايند و گاه افسانه اى است متعلق به زمانهاى گذشته![1]فى المثل كسى بخواهد مسئله حجاب اسلامى را به آراى عمومى يا مشورت واگذار كند، چه بسا افرادى پيدا شود كه بگويند: چه لزومى دارد ؟ بلکه در اجتماع فعلى، حجاب براى زنان مسلمان، دست و پا گير است!.[2]
 
ولى مفاسد بى حساب و مشكلات و گرفتاري هاى روز افزون كه از اين آزاديهاى بى قيد و شرط به وجود آمده سبب شده كه تدريجاً گوش شنوايى براى اين سخن پيدا شود.[3] زیرا مسأله حجاب يك امر ضرورى اسلام است،[4] و ر عايت اين اولويّت در اسلام، بسیار زيبا و هماهنگ با فطرت انسانى است.[5]
 
مؤسسه انتشارات نورالسجاد کتاب راز حجاب، نوشته حجت الاسلام مسعود صفی یاری را منتشر کرده است.
نویسنده این کتاب را در هفت فصل و با عنوان‌های: حجاب در اسلام، حجاب در آیینه تاریخ، حجاب و اخلاق، حجاب در دنیای امروز، حجاب از زوایای گوناگون، بهانه‌ها و فقه حجاب نگاشته است.
 
نگارنده در مقدمه درباره موضوع کتاب می‌نویسد:
 
پوشش انسان را در برابر سرما و گرما و نگاه‌های شیطانی نگه می‌دارد و یک حرکت فطری، غریزی، عقلی و اسلامی است. از سوی دیگر، تلاش شیطان برای برهنگی آدم و حواء(علیهما السلام)، سابقه‌ای به قدمت حضور آدم و حواء در بهشت دارد. وسوسه‌های شیطان، امروز برای گسترش بی‌حجابی و بدحجابی چیزی نیست که برای کسی پنهان باشد. برهنگی به بهانه‌ای واهی از قبیل؛ ورزش، پیشرفت و ترقی، آزادی، مدگرایی، نشاط روحی و یا تقلید کورکورانه از غرب، هر روز به گونه‌ای بروز و ظهور می‌کند. گاه از کودکان معصوم این بدحجابی آغاز می‌شود. گاه به بهانه مکروه بودن رنگ مشکی، چادر افتخارآمیز بانوان ایران مورد نقد قرار می‌گیرد، کسانی که به واجب و حرام شرعی عقیده ندارند، از کراهت لباس مشکی سخن می‌گویند. گاه به طور غیرمستقیم به بی‌حجاب، نشان دانش و روشنفکری می‌دهند و حجاب را نشان بی‌سوادی معرفی می‌کنند. گاه حجاب، مزاحم کار و تولید و خدمت رسانی شناخته می‌شود. انسان‌ها نسبت به حجاب سه حالت دارند: «حجاب گرا»، «حجاب گریز» و «حجاب ستیز».
 
بیستمین محفل دوستی بانوان مسلمان شهرهای مختلف آلمان به مدت سه روز در کپنهاگ، پایتخت دانمارک برگزار شد.
موضوع این محفل «معیار من در انتخاب الگوی مناسب در زندگی» بود و اين اردوی سه روزه علمی، دینی و فرهنگی با استقبال و حضور گرم بانوان و دختران جوان از شهرهای مختلف آلمان مانند هامبورگ، ویسبادن، برلین و بن و با میزبانی مرکز اسلامی امام علی(ع) «کپنهاگ»، پایتخت دانمارک برگزار شد.
 
این سفر با حضور 54 نفر از بانوان مسلمان با زمزمه دعا برای ظهور امام زمان (عج) از هامبورگ به سمت کشور دانمارک آغاز شد. در ابتدا کتابچه‌هایی بین شرکت‌کنندگان توزیع شد که در آن توضیحاتی در خصوص فرهنگ و آیین مردم کشور دانمارک و تعداد مسلمانان در این کشور و کشورهای اروپایی همسایه درج شده بود. همچنین 3 کلیپ در مورد نظر تازه‌مسلمانان در سه کشور هلند، بلژیک و دانمارک درباره دلایل آنها برای انتخاب مذهب شیعه به نمایش گذاشته شد. 
 
رییس دانشگاه الزهرا(س) گفت: در راستای تقویت عفاف و حجاب، دومین جشنواره ملی بانوی کرامت با هدف بررسی و تبیین جایگاه شخصیتی حضرت معصومه(س) به عنوان الگوی زن تراز اسلام برگزار می‌شود.
 مهناز ملانظری، دبیر علمی جشنواره ملی بانوی کرامت و رییس دانشگاه الزهرا، در نشست خبری دومین جشنواره بانوی کرامت و همایش ملی نگرش علمی کاربردی به عفاف و حجاب که در خبرگزاری ایکنا برگزار شد، با بیان اینکه هدف دانشگاه در پذیرش برگزاری همایش نگرش عملی به عفاف و حجاب، اقدام عملی در رابطه با این امر مهم است، گفت: عفاف و حجاب در شکل‌گیری شخصیت انسان‌ها بسیار موثر است.
 
وی افزود: از اهداف مهم دانشگاه‌الزهرا(س) در برگزاری دومین جشنواره ملی بانوی کرامت بررسی و تبیین جایگاه شخصیتی حضرت معصومه(س) به عنوان الگوی زن تراز اسلام و آسیب شناسی در قالب ایجاد گفتمان سازی در راستای تقویت عفاف و حجاب بوده است.
 
چیدمان فرهنگی دنیای امروز عاری از حیا است و این صنعتی شدن برای حیازدایی از زندگی انسانها مربوط به هیچ آیین و مذهبی نیست و یهودی، مسیحی و اسلام همه درگیر این بحران هستند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در ارومیه، تمام اديان آسمانى، حجاب و پوشش زن را واجب و لازم شمرده و جامعه بشرى را به سوى آن دعوت كرده اند؛ زيرا میل به پوشانیدن و حجاب به طور طبيعى در فطرت انسان به وديعه نهاده شده است و احكام و دستورهاى اديان الهى هماهنگ و همسو با فطرت انسانى تشريع شده است.
 
در اثر تحولات جهانی به ویژه انقلاب صنعتی، توسعه زندگی ماشینی و استفاده از ابزارهای ارتباطی، تقید و پایبندی به حجاب و عفاف به عنوان دستور الهی در ادیان توحیدی تقلیل یافته و در برخی ادیان حتی رنگ باخته است.
 
متأسفانه چیدمان فرهنگی دنیای امروز در سایه استفاده ابزاری از زن و تأکید بر آزادی های بی قید و بند، عاری از حیا است و نمی توان این انحراف اخلاقی را مربوط به آیین و مذهب خاصی دانست، بنابراین بازیابی جایگاه حجاب و عفاف در ادیان و مذاهب مختلف بر اساس کلام الهی، نیازمند تبیین فلسفه حجاب و نگاه عقلانی و انسانی به این مسأله مهم فطری است.
 
اسیدپاشی به مسلمانان در انگلیس به یکی از دغدغه‌های جامعه مسلمانان این کشور تبدیل شده و اخیرا فردی با تظاهر به اسیدپاشی به صورت دو زن مسلمان باعث رعب و وحشت آنها شد.
فرد یا افرادی در بریتانیا با تظاهر به اسیدپاشی باعث ایجاد رعب و وحشت شدند و به صورت دو زن با حجاب در بیرون مسجدی در ساوتهمپتون با تظاهر به اسید پاشی، آب پاشیده شده است.
 
پلیس بریتانیا می گوید تحقیقات در این مورد آغاز شده و پلیس این حرکت را با عنوان «جرائم ناشی از نفرت» پیگیری خواهد کرد.
 
فیلم های دوربین مداربسته نشان می دهد که ماشینی سیاه در مقابل این زنان از سرعت خود می کاهد. این دو زن به شدت وحشت زده می شوند. لحظاتی بعد متوجه می شوند که آنچه به صورت آنها پاشیده شده، آب است.
عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات زن و خانواده در بیست و هفتمین نشست علمی پژوهشی که به همت معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد، به تبیین «دورنمای تعلیم و تربیت رسمی در ایران با محوریت نقد سند آموزشی ۲۰۳۰» پرداخت.
 
به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم دکتر «فریبا علاسوند»، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات مطالعات زن و خانواده در بیست و هفتمین نشست علمی پژوهشی با عنوان «دورنمای تعلیم و تربیت رسمی در ایران با محوریت نقد سند آموزشی ۲۰۳۰» که به همت معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در پژوهشگاه حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد، به تشریح سند آموزشی ۲۰۳۰ پرداخت که مشروح سخنان وی در ذیل آمده است:
 
 
 
مقدمه
 
به دنبال مباحثی که اخیراً در کشور مطرح شد و به ویژه فرمایشات مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در ارتباط با سند ۲۰۳۰، سئوالات زیادی مطرح شده و شبکه‌های اجتماعی نیز به طور وسیع مشغول به رد و بدل کردن پیام­های مرتبط با موضوع هستند. در این جلسه به بخشی از این مسائل خواهیم پرداخت.
 
در ابتدا باید دانست که علم شرط اول برای مواجهه درست با مسائل است و برای این که دوستی‌ها و دشمنی‌ها برای خدا باشد، نیاز به آگاهی داریم. به تعبیر امیر المؤمنین(علیه‌السلام) کسی که آگاه نیست، دچار افراط یا تفریط می‌شود و یا خیلی خوش‌بین یا خیلی بدبین است در حالی که انسان عالم، انسانی واقع‌بین است.
 
 
 
توضیح کلی معاهدات و کنوانسیون‌ها
 
پس از جنگ‌های جهانی، بزرگترین سازمان مدنی تحت عنوان سازمان ملل متحد تأسیس و اعلامیه حقوق بشر در سال ۱۹۴۹ با تلاش یک هیئت پنج نفره تصویب شد. این نهاد تحت عنوان معاهدات، اعلامیه­ها و اسناد توصیه‌ای به ایجاد رویه­های نسبتا یکسان در تمام جهان مبادرت می‌کند.
 
در اینکه چرا این کار صورت گرفت و این نهاد بزرگ تأسیس شد، حرف‌های زیادی هست. عاملان جنگ‌های جهانی که نقش‌های محوری در برپایی آن داشتند؛ یا اگر عامل نبودند ولی در تداوم این جریان بزرگترین جنایت‌ها و خباثت‌ها را مرتکب شدند، بعدها ایده‌ی «سازمان مدنی بزرگ» به ذهنشان رسید که بتوان با سازوکار گفتگو و ... مسائل را در مقیاس جهانی حل کنند، اما قطعاً نمی­توان به سازمانی که نظام سلطه در ایجاد آن نقش داشته کاملا خوش‌بین بود.
 
این سازمان ضمن اینکه مشارکت همه‌ی اعضای حاضر در سازمان جهانی را جلب و جمع کرده، در عین حال همواره حق قدرت‌های بزرگ را به عنوان یک حق ویژه قلمداد کرده و ساختار را به گونه­ای بسته که شورای امنیت حرف اول را در منازعات میان حقوق اکثریت و اقلیت جامعه جهانی بزند.
 
 
 
 
حجت الاسلام و المسلمین «سید محمود مدنی»، با صدور پیامی، درگذشت آیت الله آقای حاج شیخ احمد صابری همدانی(ره)، را تسلیت گفت.
 
معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری چهارمین کرسی ترویجی با موضوع «فاعلیت نفس در جهان خارج(تحلیلی بر اصول، نتایج و لوازم کاربردی براساس آراء صدرالمتألهین)» خبر داد.
 
به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم دکتر «سیده سعیده غروی»، معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز چهارشنبه در گفتگو با واحد خبر، عنوان کرد: هدف از برگزاری این کرسی ترویجی، تشویق نخبگان به ارائه نظریات پژوهشی و ایجاد امکان ارائه نظریات و نقادی علمی و منصفانه است.
 
همایش بانوان مبلغ و تاثیر آنان در کاهش آسیب های اجتماعی با حضور نزدیک به یک هزار نفر از طلاب خواهر حوزه های علمیه خواهران برگزار شد.
 
برپایه این گزارش حجت الاسلام  آقا میری مدیر حوزه علمیه خواهران استان تهران در این همایش گفت: ما از بدو ورود در حوزه تهران برنامه داشتیم تا بحث تبلغی را سامان بدهیم اما هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.
وی ادامه داد: حوزه علمیه خواهران در حال  حاضر در تهران 8 هزار نفر طلبه و بیش از دو برابر همین تعداد فارغ التحصیل دارد که ظرفیت فراوانی را برای فعالیت های تبلیغی می تواند فراهم می کند..
مدیر حوزه علمیه خواهران استان تهران تاکید کرد: بحث فضای مجازی امروز به چالشی تبدیل شده است که که باید مورد توجه قرار گیرد و مبلغان باید بدانند چه اتفاقی در این فضا می افتد.. در 6 سال گذشته بحث تولید اطلاعات تغییر کرد و این امر که در گذشته به صورت یک طرفه انجام می شد توسط کاربران رخ داد. . اما متاسفانه گاهی مطالبی  که هیچ گونه ویژگی ندارد تولید می شود و 10 میلیون لایک می خورد تولید محتوا غالبا بی ارزش شده است.
 
در پی موافقت با اعمال جریمه برای استفاده از روبنده در اتریش، پارلمان این کشور هم پوشاندن کامل صورت در اماکن عمومی را ممنوع اعلام کرد.
 
پارلمان اتریش استفاده از روبنده را ممنوع اعلام کرد. این اقدام در قالب بخشی از قوانین جدید مهاجرتی صورت می‌گیرد.
 
بنابر گزارش خبرگزاری آلمان، قانونگذاران اتریشی لایحه‌ای را تصویب کرده‌اند که بر اساس آن پوشاندن کامل چهره در مکان‌های عمومی ممنوع است. این قانون همچنین پناهجویان را وادار به گذراندن دوره‌هایی برای همگرایی بیشتر می‌کند. ضمن اینکه این افراد باید کارهایی را بدون دریافت مزد انجام دهند.
 
با وجود بحرانی که باعث شکاف در میان نیروهای دولتی شده است، هر 2 حزب حاکم از این قانون حمایت کرده‌اند.
 
این قانون در حالی تصویب می‌شود که پیشتر اعلام شده بود از اکتبر آتی هم استفاده از روبنده و پوشاندن صورت بانوان پرداخت جریمه را به دنبال خواهد داشت.
 
به این ترتیب، کسی که صورت خود را در خیابان بپوشاند باید جریمه بپردازد. مشخص نیست که چه تعداد از زنانی که در اتریش زندگی می‌کنند،با ممنوعیت استفاده از روبنده دچار مشکل شوند اما کسی که از این به بعد از روبنده استفاده کند باید 150 یورو بپردازد.
 
پیش از این هم در هلند، سوئیس و فرانسه قوانین مشابهی در ممنوعیت استفاده از روبنده اعمال شده بود. «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان هم از اقدامی مشابه در کشورش دفاع کرده بود
منبع: خبرگزاری رسا 
 
كتاب «پوشش زن در حجاب» تألیف محمدجواد سلمان‌پور، رئیس دانشكده مطالعات تطبیقی قرآن كریم شیراز و عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز به چاپ رسید.
 
این كتاب مباحثی را پیرامون چیستی و چرایی و همچنین فلسفه حجاب از منظر آیات قرآن كریم و روایات اسلامی بیان می‌كند و سعی می‌كند تا اهمیت این موضوع را برای همگان به خصوص نسل جوان یادآور شد.
 
در پیشگفتار این كتاب می‌خوانیم:‌ «سپاس و ستایش خداوندی را که زن و مرد را از نفس واحدی آفرید و از آیات روش خود قرارداد و زن را تکیه‌­گاه سکونت مرد نمود و مرد را تکیه­‌گاه ایستادگی زن اعتبار بخشید و رابطه مودت و رحمت بین آن دو پدید آورد.
 
شاخه زنان «جماعت اسلامی هند» یک گروه فرهنگی اجتماعی در کشور هندوستان، کمپینی برای آگاه‌سازی زنان و مردان مسلمان هندی درباره مسائل اختلاف برانگیز قوانین حقوقی اسلامی در این کشور راه اندازی کرده است. هدف این کمپین مردمی که از 23 آوریل تا 7 می 2017 ادامه داشت، ارائه تفاسیر درست قوانین اسلامی بر اساس قرآن به مسلمانان هندوستان اعلام شده بود.
 
به گفته جماعت اسلامی هند کمپین «آگاهی حقوق شخصی اسلامی»، فعالان ارشد را به 23 استان مختلف هند فرستاد. این کمپین حدود 10 هزار نشست آگاهی‌رسانی و 500 جلسه عمومی در مناطق فقیرنشین هندوستان انجام داده است. به علاوه حدود 2 میلیون کتاب رایگان به 1.5 میلیون مسلمان در 20 هزار روستا توزیع کرده‌اند.
 
 
همایش بین‌المللی «نقش زنان در ساخت جامعه انسانی از دیدگاه اسلام» ۳۱ شهریورماه سال جاری در ایالت کرالای هند برگزار می‌شود.
 
در این همایش ابعاد مختلف نقش زنان در شکل‌گیری جامعه بررسی می‌شود و برنامه‌های آن تا دو روز ادامه دارد.
 
در همایش ایالت کرالای هند نقش زنان در برقراری عدالت اجتماعی، برابری و توانمندسازی جامعه نیز بررسی می‌شود.
 
نخستین گردهمایی مجمع اروپایی بانوان پیرو اهل بیت(ع) در مرکز اسلامی هامبورگ آلمان برگزار شد.
  نخستین گردهمایی مجمع اروپایی بانوان پیرو اهل بیت(ع) با حضور بیش از ۱۰۰ بانوی فعال در زمینه  نشر و گسترش مکتب اهل بیت(ع) از کشورهای مختلف اروپایی از جمله هلند، بلژیک، سوئد، ایتالیا، فرانسه، انگلستان، بوسنی و هرزگوین، فنلاند، دانمارک، سوئیس و نیز شهرهای مختلف آلمان با هدف انعکاس فعالیت‌های بانوان مسلمان اروپا، ایجاد یک مجمع تخصصی برای رساندن آرمان‌ها و شعارهای اصلی مکتب اهل بیت(ع) و برگزاری انتخابات برای تشکیل هیئت مدیره برگزار شد. 
 آيت‌اللّه رمضانی، امام و مدیر مرکز اسلامی هامبورگ؛ حجت‌الاسلام موسوی، معاون مرکز اسلامی هامبورگ؛ خانم رکنی آبادی رییس اداره زنان و کودکان مجمع جهانی اهل بیت(ع) و زهرا سادات موسوی‌ پاينده؛ دبير نخستین گردهمایی این مجمع سخنرانان این همایش بودند. 
 
مدرسه علمیه خواهران «حضرت فاطمه معصومه(س)» در پردیسان قم با ظرفیت ۳۰۰ طلبه افتتاح شد.
 
 مدرسه علمیه حضرت فاطمه معصومه(س) خواهران با حضور آیت‌الله مقتدایی و حجج‌اسلام والمسلمین جمشیدی، رییس حوزه‌های علمیه خواهران و قوامی امام‌جمعه پردیسان قم و همچنین دکتر ایروانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و بانی ساخت این مدرسه در شهر پردیسان قم افتتاح شد.
 
آیت‌الله مقتدایی در مراسم افتتاح مدرسه علمیه فاطمه معصومه(س) پردیسان با تبریک میلاد امام زمان(عج)، ابراز داشت: برکت میلاد امام زمان(عج) همچنان ادامه دارد و ما از خداوند متعال می‌خواهیم هر چه زودتر ظهور ایشان را محقق گرداند.
 
حضرت آیت الله علوی گرگانی با بیان اینکه همه اعمال انسان در گرو تقوای الهی است، گفت: یکی از وسیله های تقویت خداترسی و تقوا حفظ حجاب است و اگر زنی تقوا داشته باشد نمی تواند حجاب را رعایت نکند.
 
حضرت آیت الله علوی گرگانی پیش از ظهر امروز در دیدار با جمعی از بانوان آکادمی الحضارة الإسلامیه آلمان، اظهار داشت: بهترین عمل امروز برای شما حفظ حجاب است که باید شکرگذار این نعمت بزرگ باشید.
 
وی که به زبان عربی سخن می گفت با بیان اینکه حجاب اسلامی از مطلوبترین اعمال نزد خدا است، تأکید کرد: بنده نیز امروز شما را وصیت می کنم که همواره حجاب را که از اصول مسلمه الهیه در قرآن است رعایت و به آن افتخار کنید.
 
معاون تربیتی فرهنگی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از درخشش طلاب این موسسه در دومین جشنواره سراسری هنرهای تجسمی «اشراق» خبر داد.
 سرکار خانم «معصومه ظهیری» روز چهارشنبه 23 فروردین در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی با اعلام این خبر، عنوان کرد: آیین اختتامیه دومین جشنواره سراسری هنرهای تجسمی طلاب به همت انجمن هنرهای تجسمی طلاب مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم روز بیستم فروردین ماه همزمان با روز «هنر انقلاب» در تالار همایش غدیر دفتر تبلیغات اسلامی قم برگزار شد.
 
رئیس اداره سنجش و پذیرش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از افزایش ۶۰ درصدی داوطلبان آزمون ورودی سال تحصیلی ۹۷-۹۶ خبر داد.
 به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسملین «اباذر عمرانی فر» روز پنج شنبه در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی با اعلام این خبر، عنوان کرد: در سال گذشته، آزمون‌های ورودی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در سطوح مختلف تحصیلی در زمان‌های مختلف برگزار می‌شد؛ امسال برای اولین بار، آزمون‌های ورودی در چهار مقطع تحصیلی بازپذیری سطح دو، سطح دو، سطح سه و سطح چهار به صورت همزمان در ۴۷ حوزه امتحانی واقع در ۳۱ استان کشور برگزار می‌شود.
 
یک زن مسلمان محجبه در آمریکا قصد دارد نامزد انتخابات مجلس سنا در آمریکا شود. ددرا عبود وکیل و فعال اجتماعی اهل فینیکس در ایالت آریزونای آمریکا اعلام کرده که قصد دارد از جانب حزب دموکرات در انتخابات مجلس سنای آمریکا نامزد شود.عبود 45 ساله با تاکید بر ضرورت وحدت و یکپارچگی در جامعه گفت: هدف من تنها خدمت به مسلمانان جامعه نیست بلکه من قصد دارم به تمام مردم آریزونا خدمت کنم. متاسفانه ما این مسیر را به سمت عقب برگشت خورده‌ایم، ما نمی‌توانیم همین طور به عقب برگردیم، آموزش و پرورش کودکان را تضعیف کنیم و کمک هزینه‌های بهداشت و سلامت را از مردم نیازمند قطع کنیم. خانواده‌ها را زندانی کنیم و از هم بپاشیم و بار دیگر به دنبال قدرتمندسازی بانک‌های بزرگ  باشیم و بدترین بحران‌های اسکان را به وجود بیاوریم.
 
گروه جامعه: رئیس بسیج جامعه زنان کشور با بیان اینکه بانوان کشور ما مایل هستند در کنار ایفای نقش مادری و همسری خود به فعالیت‌های اقتصادی نیز بپردازند، تصریح کرد: ارزان تمام شدن کار نباید منجر به سوء‌استفاده از زنان به عنوان کارگر یا فروشنده شود؛ چراکه جامعه ایرانی اسلامی همواره برای زنان و مادران حرمت قائل بوده و این امر باید در نوع سپردن مشاغل نیز رعایت شود.
مینو اصلانی، رئیس بسیج جامعه زنان کشور به تبیین اقدامات این نهاد به منظور گام نهادن در جهت تحقق شعار «اقتصاد مقاومتی؛ اشتغال و تولید» که از سوی مقام معظم رهبری انتخاب شده است پرداخت و گفت: با توجه به جنگ اقتصادی که دشمن ترتیب داده، شعار سال از اهمیت بسزایی برخوردار است و نگاه به داخل و توجه به تولید ملی و افزایش اشتغال می‌تواند برای رویارویی با این نبرد ما را مهیا کند.
 
نخستین مسجد اختصاصی با مدیریت و امامت زنان، با برگزاری مراسم نماز جمعه در کالیفرنیا درحالی افتتاح می شود که تأسیس چنین مساجدی پیش از این در کشورهای دانمارک و چین، جنجال آفرین شده بود.
 
 مسجد «قلب مریم» پس از مسجد «لس آنجلس» که دو سال پیش افتتاح شد، دومین مسجد ویژه بانوان در آمریکا است که درهای خود را به روی تمام مردم خواهد گشود اما مدیریت و ارائه خدمات از سوی بانوان صورت می گیرد.
 
«ربیعه کیبل»، مؤسس این مسجد گفت: قرار است بانوان در صف های اول نماز بایستند و امام جماعت نیز یک بانوی مسلمان خواهد بود.
 
حجاب زنان در ادیان مختلف در بخشی از موزه برلین آلمان به نمایش درآمد.
 موزه یهود برلین در جدیدترین نمایشگاه خود، موضوع حجاب زنان در ادیان اسلام، یهودیت و مسیحیت را به نمایش در آورده است.
 
مرکز حقوق بشر بحرین در صفحه رسمی خود در توئیتر از بدرفتاری ماموران رژیم آل خلیفه با شهروندان زن بحرینی به شدت انتقاد کرد.
 
 مرکز حقوق بشر بحرین ضمن انتقاد از برخوردهای غیرانسانی رژیم آل خلیفه، در صفحه رسمی خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: رفتار نیروهای امنیتی آل خلیفه با زنان بحرینی، نشان از وجود نابرابری و تبعیض در کشور دارد.
 
مرکز حقوق بشر بحرین پیشتر در صفحه رسمی خود در شبکه اجتماعی توئیتر تصریح کرده بود که رژیم آل خلیفه باید آزار و اذیت حامیان حقوق بشر در بحرین را متوقف کند.
 
سه شنبه, 15 فروردين 1396 10:59

نگاه تحقیرآمیز یهود به «زنان»

در عهدین، زن به سبب اولین گناه، پایه‌گذار همه‌ بدبختی‌ها و گرفتاری‌های بشر است؛ امّا قرآن کریم هیچ‌گاه زن را محور شرارت معرفی نکرده است،
 
مقام زن در قرآن کریم مورد احترام فراوان واقع شده است و در نسبت اجتماعی برابری با مرد قرار دارد؛ اما توهین ناروای «تورات تحریف شده» به زن تا آنجا پیشرفته است که وی را عامل انحراف آدم می‌خواند.
 
در توصیف کمالات انسانی خداوند اوصاف مرد و زن را یکسان بیان می‌کند: «إِنَّ الْمُسْلِمينَ وَ الْمُسْلِماتِ وَ الْمُؤْمِنينَ وَ الْمُؤْمِناتِ وَ ...».
 
هنگام انتخاب همان‌گونه که عده‌ای از مردان را برای رسالت الهی برگزیده «إِنَّ اللَّهَ اصْطَفَى ءَادَمَ وَ نُوحًا وَ ءَالَ إِبْرَاهِيمَ وَ ءَالَ عِمْرَانَ عَلىَ الْعَالَمِين»، گروهی از زنان را نیز برای ظهور مشیت الهی بر می‌گزیند: «يا مَرْيَمُ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفاكِ وَ طَهَّرَكِ وَ اصْطَفاكِ عَلى‏ نِساءِ الْعالَمين»
 
معاون پژوهش جامعه الزهرا(سلام الله علیها) از برگزاری نشست «تجلی مسئولیت اجتماعی زن مسلمان در سیره فاطمی سلام الله علیها» خبر داد.
 سرکار خانم «سیده‌سعیده غروی» روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی، با اعلام این خبر، عنوان کرد: بیست و ششمین نشست علمی پژوهشی معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با عنوان «تجلی مسئولیت اجتماعی زن مسلمان در سیره فاطمی سلام الله علیها» برگزار می‌شود.
 وی اظهار داشت: هدف از برگزاری این نشست تبیین جایگاه و الگو بودن شخصیت حضرت زهرا(سلام الله علیها) در بعد اجتماعی است.
 
گروه بین‌الملل: دیوان دادگستری اتحادیه اروپا امروز، ۲۴ اسفندماه، نظر خود را در مورد دو بانوی مسلمانی که در فرانسه و بلژیک به دلیل داشتن حجاب بیکار شده‌اند، اعلام کرد.
شرکت‌های اروپایی می‌توانند حجاب را تحت شرایطی ممنوع کنند
به گزارش خبرگزاری بین‌‌المللی قرآن (ایکنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی «لوموند»، دیوان دادگستری اروپا که مقر آن در «لوکزامبورگ» قرار دارد، اعلام کرد: شرکت‌های خصوصی اروپایی حق دارند تحت شرایطی داشتن حجاب را برای کارکنان زن مسلمان خود ممنوع کنند.
زهرا رضائیان، دبیر گروه علمی پژوهشی تفسیر و علوم قرآن جامعة الزهراء(س) در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) گفت: در این گروه چندین پروژه و کلان‌پروژه در حال اجراست که از جمله می‌توان به دو پژوهش قرآنی با موضوعات کاربردی اشاره کرد.
وی افزود: بررسی عوامل رضایت‌مندی جنسی با استناد به آیات قرآن کریم و روایات از جمله این پروژه‌های علمی است که در قالب مقاله‌ای از سوی یکی از محققان انجام خواهد شد.
رضائیان با بیان اینکه این طرح به صورت میان رشته‌ای انجام خواهد شد عنوان کرد: اجرای این طرح تصویب شده و محقق نیز معتقد است ظرفیت تحقیق با توجه به محدودیت‌های پیرامون این مسئله وجود دارد.
 
شیراز- معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده گفت: در ابلاغ سیاست های کلی خانواده جای نگرانی نیست.
 شهیندخت ملاوردی که عصر سه شنبه در آیین پایانی جایزه ادبی «ریحانه در شهرستان مُهر فارس سخن می گفت با بیان اینکه در سال جاری شاهد ابلاغ سیاست‌های کلی خانواده از سوی مقام معظم رهبری و تقسیم کار ملی و از آن طرف ابلاغ منشور حقوق شهروندی توسط ریاست جمهور و تصویب برنامه ششم توسعه چارچوب کلی حرکت و ریل‌گذاری حرکت نظام بودیم، افزود: پیگیری‌ها مستمر و منظم مقام معظم رهبری در خصوص کاهش آسیب‌های اجتماعی از دیگر اتفاقات مهم امسال بود که ما هر ۶ ماه خدمت ایشان گزارش کارهای خود را ارائه می‌دادیم و امیدواریم در کنترل آسیب‌های اجتماعی که بخش قابل توجه آن به حوزه زنان و خانواده باز می‌گردد شاهد تحول جدی باشیم.
 
در شرایط کنونی که سرعت رشد اقتصاد اسلامی دو برابر نرخ جهانی است، طراحان برجستۀ جهان نیز به مسئلۀ «پوشش اسلامی» اقبال و توجه نشان داده‌اند.
اقبال شرکت‌های بزرگ مد دنیا به حجاب
به گزارش دین‌آنلاین به نقل از گاردین، تا همین یکی دو سال پیش، اگر سخن از عفاف و پوشش اسلامی مطرح می‌شد، با نگاه‌های متعجّب مواجه می‌شدیم. اما امسال، یا شاید بهتر باشد بگوییم همین چند هفتۀ اخیر، شاهد تحوّلات جالبی در این عرصه بوده‌ایم. در ماه جاری اولین شمارۀ مجلۀ مد «ووگ عربیا» به سردبیری شاهزاده دینا الجهنی عبدالعزیز به چاپ رسید. چند روز بعد نایک برای نخستین بار طرح حجاب خود را برای ورزشکاران زن ارائه داد. هفتۀ مدِ حجاب در لندن برگزار شد و برندهای بزرگی مثل دی‌کی‌ان‌وای، منگو، دولچه و گابانا، اسکار دلا رنتا همگی مدل‌های محجبۀ خود را ارائه دادند.
 
در آستانه فرارسيدن ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) و گرامیداشت روز زن، سمینار «حضرت فاطمه زهرا (س) الگوی زنان مسلمان» در بنگلادش برگزار شد.
 
در آستانه فرارسيدن ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) و گرامیداشت روز زن، سمینار «حضرت فاطمه زهرا (س) الگوی زنان مسلمان» روز یکشنبه22 اسفند از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در داکا و با مشارکت انجمن الزهراء (الزهراء اسوسیشن بنگلادش) در محل سالن کنفرانس‌های علمی دانشگاه دافودیل داکا برگزار شد.
 
ملاوری گفت: در آستانه ۲ انتخابات بزرگ هستیم که تاکید داریم زنان در مقدرات اساسی دخالت داشته باشند که تاکید امام و بر همدوشی زنان هم بوده است و در نهضت انقلاب نیز آنها را مهم داشت.
 
 شهیندخت ملاوری، معاون رئیس جمهور در امور زنان امروز (24اسفند) در آئین پایانی و اهدا جوایز جایزه ادبی «ریحانه» که در تالار پالایشگاه پارسیان شهرستان مُهر فارس برگزار شد، با اشاره به اینکه جای برنامه ای به نام حضرت زهرا (س) در میان همایش های مختلف کشور، خالی بود، گفت: باید از این فرصت استفاده کرده و دین خود را به این بانو ادا کنیم.
 

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی به مراسم ریحانة النبی پیامی صادر کرد. حضرت آیت الله صافی گلپایگانی به مراسم ریحانة النبی پیامی صادر کرد که به شرح زیر است:

 

معاون آموزش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) اظهار داشت: به طور کلی، تعداد ۹۲۳ پرونده برای بانوان استاد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تشکیل شده است که در حال حاضر، ۱۹۰ پرونده غیرفعال است و ۷۳۳ پرونده فعال وجود دارد.
حجت‌الاسلام و المسلمین «علیرضا حاجی زاده»، معاون آموزش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  در نشست اساتید با حجت الاسلام و المسلمین «سیدمحمود مدنی»، مدیر محترم جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) که با حضور ۴۰۰ بانوی استاد در تالار بیداری اسلامی برگزار شد، با اشاره به این که جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، خانه‌ای متعلق به حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) است، اظهار داشت: همه ما این توفیق را داریم که خادم این خانه باشیم.
وی عنوان کرد: اساتید جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در راستای تعلیم و تربیت دانش پژوهان تمام سعی و تلاش خود را به کار می‌برند که امید است بانوانی در این موسسه تربیت شوند که هر یک زینتی برای حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) و خاندان مطهر آن حضرت باشند.
 

حجت الاسلام و المسلمین «سیدمحمود مدنی»، مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) روز پنج شنبه در گردهمایی بزرگ «فرزندان معنوی کوثر»، ویژه مبلغان و دانش آموختگان جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) که در تالار بیداری اسلامی برگزار شد، به دوران تدریس خود در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)  اشاره و عنوان کردند: در آن دوران،  کتاب‌های لمعه، رسائل، مکاسب، کفایه و فقه مقارن را برای طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) تدریس می‌کردم.

، نشست «یکپارچه‌سازی مفاهیم و معنویت اسلامی در مدیریت اختلالات افسردگی» از سری برنامه‌های اولین همایش بین‌المللی مطالعات میان رشته‌ای قرآن کریم روز چهارشنبه ۱۸ اسفندماه با حضور حنان داور، اندیشمند و روانشناس مسلمان استرالیایی و همچنین فرامرز سهرابی، معاون پژوهشی دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبایی(ره) در محل دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی این دانشگاه برگزار شد.
بازگشت به فطرت پاک، قطب‌نمای روحی مسلمانان است/اسلام؛ عامل حفظ تعادل روحی
حنان داور در ابتدای این نشست با ارائه مقدمه‌ای اظهار کرد: نمی‌توان نقش انسان را در روانشناسی انکار کرد، همچنین نمی‌توان نقش متون اسلامی را در چارچوب روانشناسی نادیده گرفت. با توجه به نقش مهم اسلام در روانشناسی، اسلام بر خلاف غرب، روانشناسی روح و معنویت را با یکدیگر ادغام کرده و در اسلام نمی‌توان این‌ها را از هم جدا کرد.
 
همایش روز زن یمنی با عنوان حقوق زنان از واقعیت تا دروغ در مرکز فرهنگی صنعا توسط دایره زنان شورای سیاسی انصارالله و همزمان با روز جهانی زنان مصادف با ۸ مارس برگزار شد.
 روز گذشته همایش روز زن یمنی با عنوان حقوق زنان از واقعیت تا دروغ در مرکز فرهنگی صنعا برگزار شد.
 این همایش توسط دایزه زنان شورای سیاسی انصارالله و همزمان با روز جهانی زنان مصادف با 8 مارس در حالی برگزار شد که زنان یمن بیش از 700 روز است در معرض حملات بیرحمانه سعودی ها قرار دارند.
 
 
دبیر جمعیت بانوان فرهیخته استان قزوین گفت: نشست هم اندیشی جمعیت بانوان فرهیخته و فعال در عرصه فرهنگی دینی در استان قزوین برگزار می شود.
 نشست هم اندیشی جمعیت بانوان فرهیخته وفعال درعرصه فرهنگ دینی ظهر چهارشنبه با حضور حجت الاسلام والمسلمین علی نعمت اللهی مدیرکل تبلیغات اسلامی استان، مریم بیدخام مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین در اداره کل تبلیغات اسلامی استان برگزار شد.
 
 یازدهمین جشنواره سراسری قرآن و عترت حوزه‌های علمیه خواهران با حضور برگزیدگان قرآنی حوزه‌های علمیه خواهران سراسر کشور برگزار شد.
 یازدهمین جشنواره سراسری قرآن و عترت ویژه حوزه‌های علمیه خواهران ظهر پنج‌شنبه با پیام تصویری آیت الله العظمی سبحانی در سالن همایش‌های مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران آغاز شد.
 آیت الله سبحانی، مرجع تقلید شیعیان در این پیام تصویری گفت: مسئله تربیت از محوری ترین موضوعاتی است که در قرآن کریم به آن توجه شده و یکی از وظایف مهم شما خواهران طلبه تربیت افراد جامعه است.
 
قم- معاون فرهنگی و تبلیغی حوزه‌های علمیه خواهران با بیان اینکه مفاهیم قرآن کریم سعادت بخش و تمدن ساز است، گفت: خواهران طلبه سبک زندگی قرآنی را در جامعه پیاده کنند.
 به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام رضا اسکندری ظهر پنج شنبه در یازدهمین جشنواره سراسری قرآن و عترت حوزه‌های علمیه خواهران سراسر کشور که در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران برگزار شد، با بیان اینکه انسان باید با قرآن مأنوس باشد، اظهار کرد: قرآن کتاب فرهنگ سازی است و اگر جوامع قرآنی شوند دچار آسیب و کج روی نمی‌شوند.
 
هیاتی از زنان فرهیخته و دانشگاهی ایران با هدف تقویت مناسبات فرهنگی و برگزاری کارگاه های آموزشی و تشریح نحوه زندگی اسلامی برای بانوان مسلمان، به شهر لاهور پاکستان معروف به پایتخت فرهنگی این کشور، سفر کرده است.
[سفر هیاتی از زنان فرهیخته ایران به پاکستان با هدف تقویت مناسبات فرهنگی]
  هیات اعزامی از جمهوری اسلامی ایران شامل خانم دکتر فوزیه سلیمانی مدرس دانشگاه تهران و فاطمه حسن زاده کارشناس اداره کل امور بانوان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی است که قرار است در مدت اقامت یک هفته ای در لاهور، با همکاری خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در این شهر، ضمن حضور و بازدید از برنامه ها و مراکز مختلف فرهنگی، مذهبی و دانشگاهی، دوره های آموزشی و تربیتی ویژه بانوان، مربیان و دانشجویان برگزار کنند.
 
انتشارات دلیل ما، ترجمه کتاب «ام البنین؛ سیرتها و کرامتها» را با نام «زندگی حضرت ام البنین و کرامات آن بانو» منتشر کرد.
 «ام البنین» در فرهنگ شیعی اسلامی نامی آشنا، پرافتخار و دوست داشتنی است؛ نامی که همواره با تقدیر، احترام، ابراز ارادت و توسل بر زبان آورده می‌شود.
 فاطمه بنت حزام (ام البنین) بانویی بود فراتر از آن چه دیده و شنیده شده، و نمونه تمام عیار یک زن مسلمان تربیت شده در خانوادهای اصیل و با ایمان و فنا شده در محبت و ولایت آل الله علیهم السلام بود.
 
 یکی از مقامات حزب دموکرات مسیحی آلمان، حجاب کامل چهره را در تضاد با فرهنگ و ارتباطات در کشور دموکراتیک خود دانسته و خواستار ممنوعیت این پوشش در اماکن عمومی شد.
 حزب دموکرات مسیحی مرکل می خواهد حجاب چهره را در مدارس، دادگاه ها، شهرداری ها و دیگر اماکن عمومی ممنوع کند.
 حزب سوسیال دموکرات و سبزهای آلمان این را تصمیمی پوپولیستی دانسته و با آن مخالفت کرده اند.
 
شیخ الازهر خاطرنشان کرد که اسلام اولین نظامی است که زنان را از حقوق آزادی بهره‎مند کرد.
 
 احمد الطیب شیخ الازهر مصر در مقاله‎ای که به مناسبت روز جهانی زن در روزنامه «صوت الازهر» منتشر کرد، بیان داشت: اسلام به زنان کرامت بخشید و بالاترین درجه‎ها را به آنان اعطا کرد.
 
شیخ الازهر مصر تصریح کرد: اسلام، زنان را شریک مردان در حقوق و واجباتشان قرار داده است. اسلام اولین نظام در جهان است که به زنان آزادی داد و آنان را از قید و بند ظالمانه دوران جاهلیت رها کرد.
 
وی ادامه داد: زنان در دوران جاهلیت از ارث، آموزش و حتی حیات محروم بودند اما اسلام حقوق آن‎ها را اعطا کرد.
 
 معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده کاهش نرخ ازدواج، کاهش نرخ فرزند‌آوری و افزایش طلاق را از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی برشمرد.
شهیندخت مولاوردی امروز در جلسه هم‌اندیشی دختران جوان با اشاره به قرارگیری در آستانه سالروز ولادت حضرت فاطمه (س) و روز مادر اظهار داشت: ابتدا و انتهای امسال با نام مبارک ایشان مطهر شده است.
وی با اشاره به اینکه باید این فرصت را برای پرداختن مضاعف به چالش‌های حوزه بانوان غنیمت شمرد، ابراز کرد: باید برای تبیین عملکرد، دستاوردها، بیان موانع و چالش‌هایی که بین وضعیت موجود و وضعیت مطلوب فاصله انداخته است، از این مناسبت‌های حائز اهمیت به خوبی استفاده کرد.
 
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری گفت: عده ای به هر اقدام دولت در حوزه زنان و خانواده، برچسب گفتمان فمنیستی می زنند و تلاش می کنند با طرح چنین انگ هایی، حرکت هایی که در پیگیری مسائل زنان انجام می شود را عقیم و ابتر بگذارند.شهیندخت مولاوردی روز سه شنبه در جلسه هم اندیشی دختران جوان برگزیده استان زنجان افزود: ما تفاوت های ذاتی زن و مرد را به رسمیت می شناسیم ولی مهم تبعیض هایی است که نباید در برخورداری از حقوق انسانی و فرصت های عادلانه بر افراد اعمال شود.
 
عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی گفت: مطالبات جامعه زنان از رئیس‌جمهور آینده به صورت منسجم مطرح می‌شود تا کاندیداهای ریاست جمهوری در انتخابات آینده، رویکرد و برنامه‌های مشخص خود را در حوزه زنان ارائه دهند.احزاب خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی، زهره الهیان عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی انتخاب زنان در شورای مرکزی و هیات موسس «جبهه منا» را نخستین حرکت از این نوع در سطح کلان کشور دانست و گفت: برای اولین بار است که در یک حرکت کلان سیاسی، خانم‌ها مشارکت جدی دارند و 7 نفر از 30 نفر اعضای شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی از زنان باسابقه و با تجربه در عرصه  کلان سیاسی کشور انتخاب شده‌اند که این خانم‌ها با رای مستقیم مجمع ملی در شورای مرکزی جبهه مردمی حضور یافته‌اند.
 
مسؤول سازمان بسیج جامعه زنان گفت: رایحه‌ای از ایستادگی و مقاومت زنان مسلمان به غرب رسیده و جنبش احیای شأنیت مادری در غرب شکل گرفته است.
 مینو اصلانی صبح روز 16 اسفند در مراسم یادواره 33 شهید زن گیلان در سالن شهدای نیروی انتظامی این شهر اظهار کرد: تبیین الگوی زن نه شرقی و نه غربی یکی از اهداف و وظیفه مهم زنان جامعه به ویژه زنان بسیجی کشور است.
 وی ادامه داد: در آستانه دهه چهارم انقلاب و در هجمه نرم دشمن زنان و دختران ما ایستادند و از عفاف و حجاب دور نشدند و رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند الگوی زن نه شرقی و نه غربی که مصداق واقعی آن زن مسلمان ایرانی است باید به دنیا معرفی شود.
 
هم‌زمان با گراميداشت ايام ولادت حضرت زهرا (س) همايش علمي «بانوي بركت»، از مجموعه برنامه‌هاي «ريحانه» به همت بنياد پژوهش‌هاي اسلامي آستان قدس رضوي برگزار مي‌شود.
مديرعامل بنياد پژوهش‌هاي اسلامي آستان قدس رضوي اظهار كرد: بانواني كه توفيق خدمت در آستان ملكوتي حضرت ثامن‌الحجج (ع) رادارند، نمايندگان اخلاق و مكتب رضوي شناخته مي‌شوند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمين مهدي شريعتي تبار گفت: شايسته است اين خادمان، آموزش‌هاي مستمر، شئونات اخلاقي و شيوه برخورد مناسبي با زائر رضوي با تكيه‌بر آموزه‌هاي اهل‌بيت (ع) را فراگيرند. ايام ولادت حضرت زهرا (س) فرصت مناسبي براي آشنايي باشخصيت ممتاز اخلاقي بانوي دوعالم حضرت فاطمه زهرا (س) است، زيرا در اين ايام تعداد زائران افزايش چشمگيري مي‌يابد.
 
به نقل از خبرگزاری فلسطینی معا، «عبدالناصر فروانه»، رئیس بخش پژوهش سازمان اسرا و آزادگان فلسطین که به مناسبت روز جهانی زن هشتم مارس(۱۸ اسفند) گزارش خود را ارائه داد، افزود: از آغاز سال جاری میلادی نیز ۳۳ زن فلسطینی به دست اشغالگران صهیونیست بازداشت شده‌اند.وی همچنین اعلام کرد که ۱۵ هزار زن فلسطینی از سال ۱۹۶۷ تاکنون بازداشت شده‌اند و در حال حاضر ۵۶ اسیر زن از جمله ۱۶ زن زیر ۱۸ سال در زندان‌های رژیم صهیونیستی اسیر هستند.
 
شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری دیروز (17 اسفند) در جلسه هم اندیشی دختران برگزیده استان زنجان اظهار کرد: زن و مرد تفاوت های ذاتی دارند ولی نباید از حقوق انسانی نابرابر برخوردار باشند.
این مقام مسوول با تاکید بر اینکه عدالت جنسیتی شعبه ای از عدالت اجتماعی به عنوان آرمان انقلاب و دین به شمار می رود، خاطرنشان کرد: از اینرو باید فرصت ها به صورت عادلانه در اختیار این دو قشر قرار گیرد تا براساس شایستگی ها بهره مند گردند.
 
 مرکز حقوق بشر بحرین کمپینی برای افشای اقدامات رژیم بحرین علیه زنان این کشور در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخت.
 مرکز حقوق بشر بحرین در هشتکی با عنوان «نگاهی به اقدام مسوولان بحرینی در نقض همه جانبه حقوق اساسی زنان در سایه بی‌توجهی به قوانین بین‌المللی حقوق بشر» به موضوع نقض حقوق زنان پرداخت.
 
منصوره اتحادیه با اشاره به این‌که در مورد تاریخ مشروطه نباید غلو کنیم بیان داشت: جای زنان در تاریخ مشروطه خالی است چون واقعاً جای آنها خالی بوده است. در آن دوره زنان تنها در چند شهر ایران تاحدودی تظاهرات کردند اما چون خلأ داریم وقتی چیزی پیدا می‌کنیم در مورد آن زیاد اغراق می‌کنیم. درحالی‌که شاید به‌طور کل بتوان از 10 زن در تاریخ مشروطه نام برد.
 روز16 اسفند مراسم تقدیر از دکتر منصوره اتحادیه، تاریخ‌پژوه توسط گروه مطالعات زنان انجمن جامعه‌شناسی ایران برگزار شد.
 

به نقل از معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری، در آستانه میلاد باسعادت دخت نبی اکرم(ص) حضرت زهرای اطهر(س) از سوی شورای هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی عناوین روزشمار هفته بزرگداشت مقام زن و روز مادر اعلام شد. هفته بزرگداشت مقام زن و روز مادر از ۲۴ اسفند‌ماه، آغاز می‌شود و تا ۳۰ این ماه نیز ادامه دارد.

حوزه/ کنگره ملی طلبه شهید رقیه رضایی، به میزبانی شهر قزوین و با حضور شخصیت های برجسته کشوری و استانی، جمعی از روحانیون شاخص استانی و اقشار مختلف مردم، برگزار شد.
 سردار محمد شاهرخی فرمانده سپاه قزوین، در کنگره ملی طلبه شهیده طلبه رقیه رضایی(شهید شاخص سال ۱۳۹۵ بسیج) که پیش از ظهر امروزدرسالن اجتماعات دانشگاه بین المللی حضرت امام خمینی(ره) برگزارشد، به نقش بانوان در شکل گیری انقلاب اسلامی اشاره کرد و اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران وهشت سال دفاع مقدس صحنه ای بود که در این دوران یکی از تابناک ترین جلوه های ایثار و شهادت را در تاریخ ثبت نمود.
 فرمانده سپاه صاحب الامر(عج) قزوین خاطرنشان کرد: زنانی که برای اقامه عدل و داد، جگر گوشه هایشان را به میدان شهدات می فرستادند و از شهادت آنها ابایی نداشتند، در صحنه دفاع از کیان نظام اسلامی نیز، پاسدار خون شهدا و پرستار راوی زخم های شان ماندند.
 
به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سرکار خانم دکتر «سیده سعیده غروی» روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی، عنوان کرد: اولین کرسی ترویجی با موضوع «سبک زندگی رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) با همسرانش» به همت معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار می شود.وی اظهار داشت: هدف از برگزاری این نشست، تشویق نخبگان به ارائه نظریات پژوهشی و امکان ارائه نظریات و نقادی علمی و منصفانه است.
 
مفتی مصر با تبریک روز جهانی زن به بررسی جایگاه آنان در دین مبین اسلام پرداخت.شوقی علام مفتی مصر طی مراسمی که به مناسبت روز جهانی زن در قاهره برگزار شد، خاطرنشان کرد: زنان بخشی از جامعه هستند و نقش اساسی در حکومت‎ها دارند.
 
چیزی که ما از این آیه می‌فهمیم این است که در روابط زناشویی محدودیتی در رابطه جنسی وجود ندارد. 1400 سال هم مفسران، این آیه را این‌چنین فهمیدند اما این‌که زنان حرث شما هستند پس ما باید بین حقوق حرث و حقوق بذر تفکیک قائل شویم، این مفهوم از این آیه به‌خصوص قابل استخراج نیست.
 
 
همایش ملی «جنسیت و خانواده از دیدگاه علامه طباطبایی» 5 اسفندماه در سالن همایش‌های مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران در شهر قم برگزار شد. اولین نشست تخصصی همایش ملی جنسیت و خانواده از دیدگاه علامه طباطبایی(ره) به موضوع علوم اجتماعی اختصاص داشت که چهار مقاله در این نشست ارائه شد.
  اولین مقاله در این نشست تخصصی توسط دکتر حسین بستان، عضو هیأت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه ارائه شد. بستان در این نشست تخصصی به ارائه مقاله خود با موضوع «رهیافت در روش‌شناختی علامه طباطبایی در حوزه خانواده و جنسیت و ظرفیت‌سنجی آن برای تولید جامعه‌شناسی اسلامی» پرداخت.
 
عضو چهار دوره مجلس خبرگان رهبري با اشاره به آثار و بركات حجاب و عفاف در جامعه، گفت: عفاف و حجاب سبب مصونيت زنان از ابتذال و بی‌بندوباری شده و به اين طريق جايگاه و منزلت آنها را در جامعه تعالي می‌بخشد.
 آیت‌الله حبیب‌الله مهمان‌نواز، نماينده مردم استان خراسان شمالي در مجلس خبرگان رهبري، امروز در دیدار شماری از بانوان دستگاه‌های اجرایی، با گرامیداشت ایام فاطمیه، بر الگوبرداری بانوان از این بانوی بزرگوار در همه جنبه‌های زندگی به‌ویژه درزمینهٔ عفاف و حجاب تأکید کرد.
 
عضو هیأت علمی جامعة المصطفی العالمیه با اشاره به جایگاه والای بانو فاطمه زهرا(س)، گفت: حضرت زهرا(س) عالم ترین مردم به خداوند بوده اند.
 حجت الاسلام ناصر رفیعی در سخنرانی شب گذشته که در حسینیه مسجد مصری واقع در خیابان صاحب الزمان(عج) اصفهان برگزار شد، گفت: حضرت زهرا(س) عالم ترین مردم به خداوند بوده اند.
 وی در ابتدا به مکالمه پایانی امیر مؤمنان(ع) و حضرت زهرا(س) اشاره کرد و افزود: در مکالمه پایانی امیرمؤمنان(ع) و حضرت زهرا(س) سخنانی رد و بدل شده است که جایگاه رفیع حضرت زهرا(س) را بیشتر مشخص می کند.
 حجت الاسلام رفیعی خاطرنشان کرد: حضرت زهرا(س) به امیرمؤمنان(ع) عرضه می دارند، هرگز به تو دروغی نگفته ام، هرگز با تو مخالفت نکرده ام و هرگز به تو خیانت نکرده ام؛ این عبارات یعنی حضرت زهرا(س) در زندگی امانت دار، با صداقت و مطیع امیرمؤمنان(ع) بوده اند.
 
مؤسسه اشراق و عرفان، کتاب «تربیت فرزند با رویکرد فقهی»، تقریر درس خارج آیت الله علیرضا اعرافی را با تحقیق و نگارش سید نقی موسوی منتشر کرد.
 
این کتاب برداشتی از حدود 80 جلسه درس خارج آیت الله اعرافی است که از بهمن 87 تا فروردین 90 برگزار شده است.
 
در پیشگفتار این کتاب می‌خوانیم:
 
«اهمیت و سرنوشت‌ساز بودن تعلیم و تربیت، ضرورت روایی، اعتبار و حجیت دستورالعمل‌های تربیت را دوچندان می‌سازد؛ از این رو، لازم است که میان دانش فقه و علوم تربیتی، داد و ستد برقرار شود. یکی از مظاهر این داد و ستد، تعیین اصول و روش‌های تربیتی بر اساس روش‌شناسی فقهی است.
 
مردم بحرین دیشب نیز با برگزاری تظاهرات‌هایی در خیابان‌ها حمایت خود از زنان بازداشت‌شده را اعلام کردند.
 جوانان انقلابی در شهرک البلاد القدیم با برگزاری تظاهراتی حمایت خود از زنان بازداشت‌شده را اعلام کرده و با آتش زدن لاستیک‌های خودروها خیابان را مسدود کردند.
 همچنین زنان شهرک المعامیر نیز به نشانه همبستگی با بازداشت‌شدگان در زندان جو و محکومیت بدرفتاری زندانبانان با آنها تظاهرات کردند.
 
 
 مرکز نشر هاجر، مجموعه «سبک زندگی فاطمی» به قلم سید حسین اسحاقی را در دو جلد منتشر کرد.
 این مجموعه دو جلدی، پنج فصل با عنوان‌های: «کلیات و مباحث مقدماتی»، «تقرب و تعامل حضرت فاطمه سلام الله علیها با خدای مهربان»، «تهذیب و خویشتن‌داری در سیره صدیقه طاهره سلام الله علیها»، «ریحانة نبوت در تعامل با مردم» و «تعامل انسان با جهان و طبیعت» و «رابطه انسان با ولی الله و اولی الامر در پرتو ارتباط با خدا» دارد.
 

بدون تردید از منظر تاریخی باید قدردان این نگاه علامه باشیم که فیلسوف و مفسری در طراز مرحوم علامه به مسأله زنان در گذر تاریخ علاقه نشان داده‌اند. این مسأله نه تنها منجر به از حاشیه به متن آوردن قرآن شده و می‌شود بلکه می‌تواند به نشان دادن ژرفا و بزرگی نگاه قرآن به زنان کمک کند که این بهره را علامه بردند و خواستند از مقایسه‌های تاریخی به این نتیجه برسند. پایگاه تحلیلی- خبری مهرخانه، با توجه به رسالت خود جهت اطلاع‌رسانی جامع اقدامات و فعالیت‌های صورت‌گرفته در حوزه زنان، مبادرت به پوشش همایش‌ها، جلسات، نشست‌ها و هم‌اندیشی‌های گوناگون که توسط طیف‌های فکری و سیاسی مختلف برگزار می‌شود، می‌کند. بدیهی است این اقدام صرفاً جهت اطلاع‌رسانی به علاقه‌مندان حوزه زنان صورت گرفته و لزوماً بیانگر دیدگاه‌های مهرخانه نیست. مقالاتی با عناوین «بررسی انتقادی دیدگاه علامه طباطبایی (ره) درباره زن در گذر تاریخ»، «مبانی نظری دیدگاه علامه طباطبایی (ره) در حجیت روایات تفسیری و تعامل با روایات جنسیتی در المیزان»، «مقایسه هرمنوتیک قرآنی اسما بارلاس با نظریه تفسیری علامه طباطبایی (ره)؛ با تأکید بر مسأله جنسیت» و «ارزیابی روش قرآن به قرآن تفسیر المیزان به خوانش سیدان و صادقی‌تهرانی با تمرکز بر آیات الاحکام جنسیتی» در همایش ملی «جنسیت و خانواده در نگاه علامه طباطبایی» ارائه شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهور، صبح امروز، شنبه، ۱۴ اسفندماه در آیین تجلیل از مدال‌آوران المپیک، پارالمپیک ریو ۲۰۱۶ و قهرمانان سال ۱۳۹۴، با بیان اینکه ورزش و قهرمانی در وادی ورزش از دیدگاه‌های مختلف برای ما حائز اهمیت است، اظهار کرد: ورزش وقتی به صحنه جهانی می‌رود و مسئله مسابقات در سطح منطقه و جهان مطرح می‌شود، تبدیل به یک موضوع ملی می‌شود و مسائلی که تعلق به فرد، شهر، قومیت و مذهب خاص ندارند و تمام اتباع ایرانی یکپارچه نسبت به آن تاثیر می‌پذیرند، از دید ملی برای ما فوق‌العاده اهمیت دارد.
 
شنبه, 14 اسفند 1395 11:13

شیعه مدیون حضرت زهرا(س) است

حجت الاسلام رفیعی با اشاره به شأن و منزلت حضرت زهرا(س)، گفت: شیعه مدیون حضرت زهرا(س) است و اگر خطبه فدک نبود چیزی از شیعه باقی نمی‌ماند.
 حجت الاسلام ناصر رفیعی، عضو هیأت علمی جامعة المصطفی العالمیه، شب گذشته در مسجد سید اصفهان با اشاره به جایگاه والا شخصیت حضرت زهرا(س)، گفت: در روایتی ذکر شده است پیامبر اکرم(ص) به ایشان می‌فرماید تمام افتخار این امت به تو باز می‌گردد.
 
 امام خمینی با ذکر فضیلتی برای حضرت زهرا(س) می‌فرمودند: من این شرافت را از همه فضایلی که برای حضرت زهرا ذکر کردند بالاتر می‌دانم که برای غیر انبیا، آن هم نه همـه انبیـا، بـرای طبقه بالای آنها و اولیایی که در مرتبه آنها هست، برای کس دیگر حاصل نشد.
  امام خمینی(ره)، اندیشه‌های خود را  از قرآن و سیره ائمه (ع) فراگرفته است. سیره و سخن حضرت زهرا(س)  برای امام خمینی(ره) از جمله منابع غنی است که در رشد و نمو تفکر ایشان نقش بارزی داشته است.
 
رئیس بسیج جامعه زنان با اشاره به برنامه‌های روز قشر بسیج گفت: به همین مناسبت نامه‌ای را محضر مقام معظم رهبری ارسال کردیم که در آن نامه اقدامات 4 سال اخیر بسیج جامعه زنان توضیح داده شده است.
مینو اصلانی با اشاره به قرار گرفتن در آستانه روز قشر سازمان بسیج جامعه زنان گفت: به همین مناسبت نامه‌ای را محضر رهبر فرزانه انقلاب فرستادیم و در آن اقداماتی که در 4 سال اخیر بعد از پیام ایشان به کنگره هفت هزار زن شهید انجام داده‌ایم را توضیح دادیم در این نامه کلیه اقدامات اعم از بین‌المللی، داخلی، تدوین دو جلد کتاب، راه اندازی سایت زنان شهید به صورت دو زبانه آورده شده است.
 
کبری خزعلی گفت: زنان امروز باید الگوی خود را حضرت فاطمه زهرا انتخاب کرده و مسیر ایشان را در جامعه اجرایی کنند لذا نباید در این زمینه هیچگونه کوتاهی صورت گیرد.
 هفتمین جلسه نشست تخصصی الگوی سوم زن با حضور فرهیختگان ایرانی و غیر ایرانی در سازمان بسیج شهرداری تهران برگزار شد.
 در این نشست کبری خزعلی گفت: حضرت فاطمه زهرا اولین تغییر مسیر و الگوی اصلی زن را برای بشر در جامعه نشان داده‌اند.
 وی افزود: زنی که شخصیت والای انسانی دارد در قرآن به صراحت آرمان الگوی زن معرفی شده که براساس نص صریح قرآن، الگوی زن خوب حضرت مریم و حضرت آسیه و الگوی زن بد زن حضرت نوح و زن حضرت لوط به عنوان 2 پیغمبر معرفی شده‌اند.
 
تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: در الگوی زن مسلمان باید خانواده، همسری و مادری برای او اولویت داشته باشد اما امروز متاسفانه اولویت بسیاری از دختران تحصیلات و اشتغال است.
مرضیه هاشمی تحلیلگر مسائل سیاسی پرس تی وی آمریکا غروب سه شنبه درنشست تخصصی الگوی سوم زن مسلمان که د سازمان بسیج مستضعفین شهرداری تهران با حضور فرهیختگان ایرانی و غیرایرانی برگزار شد، گفت: درباره زنان غربی ما موضوعات منفی زیادی شنیدیم که درست است اما در ایران نیز بسیاری از زنان اعم از مذهبی و غیرمذهبی می‌خواهند همچون زنان غربی اما کمی اسلامی‌تر از آنها باشند.
 
نشست تخصصی الگوی سوم زن مسلمان در سازمان بسیج مستضعفین شهرداری تهران برگزار شد.
 
نشست تخصصی الگوی سوم زن مسلمان در سازمان بسیج مستضعفین شهرداری تهران با حضور فرهیختگان ایرانی و غیرایرانی از کشورهای آمریکا، انگلستان و لبنان برگزار شد.
 
در ابتدای این نشست مینو اصلانی، رییس سازمان بسیج جامعه زنان كشور گفت: رهبر معظم انقلاب امر فرمودند که ما الگوی زن مسلمان را جهانی کنیم بنابراین باید اندیشمندان، هنرمندان و رسانه‌ها در این زمینه فعال باشند.
 
پنج شنبه, 12 اسفند 1395 15:32

دشمن شناسی در سیره حضرت زهرا(س)

حضرت آ‌یت الله مکارم تأکیدکرد: اسلام به مسلمانان دستور مى دهد كه در مقابل ظلم ظالمان سكوت نکرده بلكه بر عليه ظالمان قيام كنند و اگر نفرات آنها كم بود از كمى نفرات نترسند كه خداوند به آنها كمك مى كند.
 در راهى كه انسان به سوى پيروزى ها مى رود هميشه پرتگاه ها و بيراهه هايى وجود دارد كه اگر آنها را به خوبى نبيند و نشناسد و پرهيز نكند چنان سقوط مى كند كه اثرى از او باقى نمى ماند. در اين راه مهم ترين مسأله شناخت حق و باطل، شناخت نيك و بد و شناخت دوست و دشمن است، اگر به راستى انسان اين حقايق را بشناسد رسيدن به مقصد براى او آسان است.[1]
 
گروه اسلامی دانشگاه «گیلزبرگ» در ایالت «ایلینوی» آمریکا دیروز، ۱۱ اسفندماه میزبان برنامه حجاب برای تبیین فلسفه حجاب بود.
 
حدود ۶۵ نفر از غیرمسلمانان برای شناخت حجاب و فلسفه آن و گرفتن روسری‌های رایگان به منظور تجربه‌کردن حجاب در این برنامه در ساختمان «فریس لانگ» دانشگاه گیلزبرگ حضور یافتند.
 
در این برنامه «نبیلا دادار»، از دانشجویان مسلمان در مورد مفهوم حجاب، جایگاه حجاب در اسلام و تجارب شخصی خود از محجبه‌بودن سخنرانی کرد.
 
نحوه بیان مسایل توسط معاون رییس‌جمهور نشان از آن دارد که او تحولات صورت‌گرفته در خانواده، از جمله ورود ارزش‌های مدرن و برابری‌خواهی جنسیتی را امری خوشایند می‌داند ولی پیامدهای قهری این امر را ناخوشایند تلقی می‌کند.
 
 
درباره‌ فاطمه‌ زهرا سلام‌الله‌علیها، هرچه بگوییم، کم گفته‌ایم و حقیقتاً نمی‌دانیم که چه باید بگوییم و چه باید بیندیشیم. به قدری ابعاد وجود این انسیّه‌ی حوراء، این روح مجرّد و این خلاصه‌ی نبوّت و ولایت برای ما پهناور و بی‌پایان و درک ناشدنی است.
 
 به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، همزمان با ایام شهادت حضرت صدیقه‌ کبری فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها) مجموعه‌ای از بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ی سبک زندگی دخت گرامی پیامبر اسلام را در پنج سرفصلِ «رابطه با خدا؛ مدافع ولایت؛ همسر امیرالمؤمنین علیه‌السلام؛ ام‌ابیها و الگوی زن مسلمان ایرانی» می‌خوانیم:
 
معاون رییس جمهور در امور بانوان و خانواده گفت: نقش زنان در توسعه پایدار بسیار قابل توجه است، حضور زنان در عرصه‌های متنوع اشتغال بسیار سازنده بوده است، بهره گیری از فرصت‌های ایجاد شغل و کارآفرینی از مسائل ضروری برای توسعه اقتصادی کشور است.
 
حضرت ‌آیت الله مکارم تأکید کرد: همگان با اجتناب از هنجارهای اجتماعی و فرهنگی و با تأمل روز افزون در معنا و مفهوم محب اهل بیت(ع) به رشد و کمال واقعی دست پیدا کنند.
 
این شاخص اثر بسیار زیادی بر سبک زندگی و نظام ازدواج و طلاق در جامعه گذاشته است. برای نمونه طبق داده‌های مرکز آمار ایران در سال 1355 تا 1380 با وجود فراز و فرود‌های زیاد، تغییرات جزئی در زمینه ازدواج و طلاق صورت گرفته است ولی از سال 1380 تا 1391 میزان طلاق، سالانه به طور منظم افزایش یافته است؛ یعنی ظرف یازده سال، طلاق 2.5 برابر شده است؛ درحالی‌که در طی این مدت میزان ازدواج فقط 1.3 برابر شده است.
 
 
با توجه به رسالت خود جهت اطلاع‌رسانی جامع اقدامات و فعالیت‌های صورت‌گرفته در حوزه زنان، مبادرت به پوشش همایش‌ها، جلسات، نشست‌ها و هم‌اندیشی‌های گوناگون که توسط طیف‌های فکری و سیاسی مختلف برگزار می‌شود، می‌کند. بدیهی است این اقدام صرفاً جهت اطلاع‌رسانی به علاقه‌مندان حوزه زنان صورت گرفته و لزوماً بیانگر دیدگاه‌های مهرخانه نیست.
 
همایش ملی «آینده‌نگری تحولات خانواده و زنان در ایران»، دو روز قبل به همت گروه مطالعات زنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات برگزار شد.
 همایش ملی «آینده‌نگری تحولات خانواده و زنان در ایران» صبح یکشنبه 8 اسفندماه در دانشگاه آزاد اسلامی آغاز به کار کرد. این همایش توسط گروه مطالعات زنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات و تحت حمایت سیویلیکا در شهر تهران برگزار شد. هدف از برگزاری این همایش علمی، پیش‌بینی ظرفیت‌ها، چالش‌ها و پیامدهای تحولات خانواده و جایگاه زنان در آینده در ایران، بررسی مبانی فکری و واقعیت‌های عملی گذشته و حال جهت بهبود وضعیت آینده خانواده و زنان عنوان شد.
 
هرچند نهاد دانشگاهی از انبوه‌شدن آموزش عالی در کشور آسیب دیده اما همین امر پیامدهای شگرفی در سبک زندگی و گسترش افق زنان داشته و موجب شده است بسترهای اجتماعی، پذیرش دولت قانون‌مند را امکان‌پذیر سازد. ازاین‌رو، افزایش تحصیلات زنان موجب پدیدار شدن روند نوگرایی و ورود ارزش‌های مدرن و برابری‌خواهی جنسیتی و در نتیجه تغییر ساختار دولت و دموکراتیزه شدن روابط در خانواده ایرانی شده است.
 
 

چکیده

"برابری جنسیتی" و "توانمندسازی زنان" یکی از اهداف هشت گانه توسعه هزاره سوم ملل متحد قرار گرفته و منظور از چنین هدفی این است که باید نیمی از دارایی های انسانی جوامع که در اختیار زنان می باشد از حالت بالقوه به حالت بالفعل در آید در افغانستان نیز بعد از اجلاس بن و سقوط طالبان، در پی به دست آوردن این هدف، بحث از تطبیق تساوی جنسیت در تمام عرصه ها مطرح است تا جایی که حضور و سهم زنان در عرصه های اجتماعی به یک شاخصه مهم از دست آورد جامعه جهانی در راستای دموکراتیزه کردن افغانستان مبدل شده است...

دانشگاه اسلامی 'ام القری' مکه، 27 دانشجوی دختر را به دلیل داشتن ظاهری مردانه و صورت های بدون آرایش از دانشگاه اخراج کرد.
 
 حجت الاسلام زیبایی نژاد با اشاره به اهمیت دیدگاه های علامه طباطبایی در حوزه جنسیت، گفت: علامه طباطبایی بستر نظریه پردازی جنسیتی را برای علما فراهم کرده است.
حجت الاسلام محمد رضا زیبایی نژاد، رییس مرکز تحقیقات زن و خانواده حوزه علمیه قم در روز پنجم اسفند در همایش ملی «جنسیت و خانواده در نگاه علامه طباطبایی(ره)» که در مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران برگزار شد، با اشاره به این که علامه طباطبایی(ره) در دورانی متولد شده و می زیسته اند که محل تلاقی اندیشه و تفکرات مختلف در دوران معاصر بوده اند، گفت: مقطع زمانی که زندگی ایشان محل تلاقی چند جریان فکری، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بوده است که همین موضوع سبب شده که ایشان در عرصه ها و علوم مختلفی نظریه پردازی کرده و دست به قلم شود.
 
 مسؤول اتحادیه انجمن های اسلامی خراسان رضوی از برگزاری کنگره بین المللی زنان مجاهد مسلمان در سال آینده از سری برنامه های فراملی طرح لشکر فرشتگان خبر داد
  حوائجی، مسؤول اتحادیه انجمن های اسلامی خراسان رضوی در مراسم افتتاحیه لشکر فرشتگان «آشنایی با دوره های سرگذشت پژوهی و پاسداشت زنان مجاهد مسلمان» در اتحادیه انجمن های اسلامی استان شامگاه پنجشنبه 5 اسفند درباره این طرح گفت: لشگر فرشتگان از سال 92 در امتداد طرح همکلاسی آسمانی به صورت تخصصی در حوزه دختران مطرح شد و از سوی اتحادیه انجمن های دانش آموزی سراسر کشور همه ساله عملیاتی می شود.
 
پنج شنبه, 05 اسفند 1395 09:24

شرح خطبه حضرت زینب در شام کتاب شد

 
کتاب شرح خطبه حضرت زینب سلام الله علیها در شام نوشته حجت الاسلام والمسلمین کریمی جهرمی از سوی انتشارات مؤسسه بوستان کتاب چاپ و روانه بازار شد.
رایزنی فرهنگی كشورمان با همکاری نهادهای مردم‌نهاد سوري فعال در حوزه زنان، نشست «زن و مقاومت» را در سالن امام خمینی (ره) رایزنی فرهنگی در دمشق برگزار كرد.
 
 نشست «زن و مقاومت» با حضور مصطفي رنجبرشیرازی، رایزن فرهنگی و محمدهادی تسخیری، وابسته فرهنگی ایران در سوريه، اعضایی از انجمن دوستی ایران و فلسطین در سوریه، سازمان‌های مردم‌نهاد زنان در سوریه و جمعی از فرهيختگان و اساتيد برگزار شد.
راه‌اندازی بانک جامع اطلاعاتی زنان در شرایطی مطرح می‌شود که یکی از وعده‌های نخستین صدارت شهیندخت مولاردی بر معاونت زنان ریاست جمهوری در دولت یازدهم دستیابی به یک بانک اطلاعاتی جامع برای زنان سراسر کشور بود.
نشست تخصصی تبیین جهانی «الگوی سوم زنان» سه شنبه ۱۰ اسفندماه، با حضور بانوان متخصص ایرانی و غیرایرانی برگزار می شود.
نخستین بار اصطلاح الگوی سوم زنان در پیامی که رهبر معظم انقلاب در ۱۶ اسفندماه سال ۱۳۹۱، به کنگره هفت هزار زن شهید ارسال کردند، مورد استفاده قرار گرفت.

سومین نشست از سلسله نشست‌های «لحن آبی خرد» با موضوع زنان و فضای مجازی از سوی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری برگزار شد.

 عبد الرزاق الناظوری، با تکذیب اینکه این قانون بر اساس دیدگاه های مذهبی افراطی اتخاذ شده باشد، تاکید کرد که این قانون فقط برای بالا بردن ضریب امنیت کشور اتخاذ شده است و به سیاست ومذهب ارتباطی ندارد.
 
 کتاب «پناهگاه بی‌پناه» نوشته مهناز فتاحی دوشنبه دوم اسفند در محل حادثه بمباران پناهگاه پارک شیرین کرمانشاه رونمایی می‌شود.
 این مراسم با حضور و سخنرانی حجت الاسلام دکتر سید مهدی خاموشی(رییس سازمان تبلیغات اسلامی)، محسن مؤمنی شریف (رئیس حوزه هنری)، مرتضی سرهنگی (مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت)، عبدالحمید قره‌داغی (مدیر عامل انتشارات سوره مهر) و جمعی از مسئولان لشکری و کشوری استان کرمانشاه برگزار می‌شود.
 
 فریبا علاسوند، دبیر علمی همایش جنسیت و خانواده در نگاه علامه طباطبایی امروز ۳۰ بهمن در نشستی خبری گفت: مرکز تحقیقات زن و خانواده در سال جاری بحث همایش جنسیت و خانواده از منظر علامه را در دستور کار قرار داد و محورهای شش‌گانه‌ای برای همایش در نظر گرفته و در ذیل آن عناوین گوناگونی مطرح شد و سه کار عمده علمی برای برپایی همایش انجام شد.
 
 آخرین دستاوردها در طراحی پوشاک اسلامی با حضور صدها نفر از مشتریان این محصولات دیروز شنبه، ۳۰ بهمن در لندن به نمایش گذاشته شد.
 معصومه آب‌بند، فرمانده حوزه کوثر بسیج خواهران شهرستان صومعه‌سرا در جمع خبرنگاران، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا اظهار کرد: همزمان با ایام فاطمیه(س) یادواره ۷ هزار بانوی شهیده کشور و ۳۳ شهیده استان گیلان برگزار می‌شود.
 
نمایشگاه «زن و آینه مکتوب» دربرگیرنده نسخه‌های خطی تألیف زنان در تاریخ ایران در کتابخانه و موزه ملی ملک تهران افتتاح شد.
 به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، نمایشگاه «زن و آینه مکتوب» دربرگیرنده نسخه‌های خطی تألیف زنان یا با موضوعِ زنان در تاریخ ایران، از مجموعه برنامه‌های فرهنگی هنری کتابخانه و موزه ملی ملک آستان قدس رضوی از شهادت تا ولادت حضرت زهرا سلام‌الله علیها افتتاح شد.
 
معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) سرکار خانم دکتر «سیده سعیده غروی» روز پنج شنبه در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی با اعلام این خبر، عنوان کرد: بیست و چهارمین نشست علمی پژوهشی با عنوان «بررسی فقهی- حقوقی آیات مرتبط با حقوق زن و خانواده» برگزار می شود.
 وی اظهار داشت: هدف از برگزاری این نشست دانش‌افزایی اساتید، پژوهشگران و طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) است.
 
یازدهمین جشنواره سراسری قرآن و عترت حوزه‌های علمیه خواهران، اواخر اسفند ماه با برپایی مراسم اختتامیه به کار خود پایان خواهد داد.
مرضیه‌سادات رضوی، رئیس اداره قرآن و عترت حوزه علمیه خواهران گفت: جشنواره سراسری قرآن و عترت حوزه علمیه خواهران جز در بخش شفاهی که شامل حفظ ترتیبی و قرائت است در تمامی بخش‌های دیگر به صورت مجازی و آنلاین برگزار می‌شود.
مرکز اسلامی «فورت مک‌موری» در استان «آلبرتا»‌ی کانادا یکشنبه، ۲۴ بهمن با برگزاری مراسم درهای باز، میزبان شهروندان غیرمسلمان برای معرفی حجاب و فرهنگ اسلامی بود.
مرکز اسلامی شهر فورت مک‌موری برای دومین‌بار پس از حادثه تیراندازی مسجد «کبک» با برگزاری مراسم درهای باز برای معرفی اسلام، از پیروان ادیان مختلف استقبال کرد.
حدود ۳۰۰ نفر از مردم در این مراسم شرکت کردند و داوطلبان با آموزش نحوه پوشیدن حجاب، زنان غیرمسلمان را تشویق به آشنایی بیشتر با فرهنگ اسلامی کردند.
 
 سارا موسی، طراح مسلمان محجبه اهل اوهایو در آمریکا قصد دارد، با عرضه لباس‌های پوشیده‌ زیبا و متنوع، بانوان همه ادیان و عقاید را به سمت این نوع پوشاک اسلامی تشویق کند.
تلاش طراح محجبه برای عرضه لباس‌های پوشیده زیبا
سارا موسی، از مادری کره‌ای و پدری فلسطینی متولد و در ایالت اوهایو آمریکا بزرگ شد؛ وقتی در نوجوانی تصمیم گرفت باحجاب شود، والدینش را شگفت‌زده کرد.
عضو هیئت علمی جامعه الزهرا (س) خواستار تلاش به منظور شناساندن سبک زندگی فاطمی برای همه زنان جامعه اسلامی به ویژه زنان ایرانی شد. 
معصومه ظهیری ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه (س) اظهار داشت: راه سعادت همه مردم ما از جمله بانوان محترم، تمسک به سبک زندگی اهل بیت(ع) خصوصاً فاطمه زهرا(س) است.
 
صفحه1 از6