پنج شنبه, 12 اسفند 1395 15:18

کتاب «فاطمه، کوثر رسول» منتشر شد

نوشته شده توسط حجت الاسلام و المسلمین حسین گنجی
 
 انتشارات طوبای محبت، کتاب «فاطمه سلام الله علیها، کوثر رسول؛ بررسی شخصیت و منزلت والای حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها»، اثر حجت الاسلام و المسلمین حسین گنجی را منتشر کرد.
 
 
این کتاب، یک پیشگفتار و پنج فصل با عنوان‌های:‌ «آفرینش فاطمه سلام الله علیها»، «نام نیک حضرت زهرا سلام الله علیها»، «سیمای فاطمه سلام الله در قرآن»، «شرحی از فضائل حضرت زهرا سلام الله علیها»، «مصیبت فاطمه سلام الله علیها» دارد.
 
 
در سخن ناشر این کتاب می‌خوانیم:
 
«شناخت و معرفت آستان والای اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام بر اساس دستور شرع و برای نیل به کمالات معنوی بر همه لازم و ضروری است. نبی اکرم مکرم اسلام صلی الله علیه و آله نیز با یادگار گذاشتن کتاب و عترتش همگان را به تبعیت و تمسک بدان تأکید ورزیده و آن را تنها راه نجات دانسته است.
 
 این کتاب، پژوهشی در زمینه زندگانی پرخیر و برکت و نورانی ریحانة الرسول، حضرت فاطمة زهرا سلام الله علیها است.
 
بانویی که هرکسی او را بشناسد، شب قدر را درک کرده و اوست حجت خدا بر تمام ائمه معصومین علیهم السلام و تسبیح با فضیلتش ذکر عالمیان و محراب نورانیش سجده‌گاه و قبله‌گاه شیعیان و در یک کلام، جلوه جلال و جمال ذات باری تعالی است.
 
این اثر توسط استاد ارجمند، حجت الاسلام والمسلمین حسین گنجی و دیگر پژوهشگران با بهره‌گیری از منابع معتبر روایی با بیان زیبا و روان تهیه و تدوین شده است.»
 
 
نویسنده در زیر عنوان «فاطمه سلام الله علیها لیلة القدر»، در فصل سوم کتاب می‌نویسد:
 
«برای قرآن دو نوع تفسیر وجود دارد: یک ظاهری و ملکی و دیگری باطنی و ملکوتی، همچنان که هر چیزی دارای ظاهر و باطن است. ملک، مربوط به ظاهر اشیاء است؛ ولی ملکوت ارتباط با باطن دارد و به طور مثال انسان‌ها همه در ظاهر یکسان‌اند، ولی باطنشان متفاوت است؛ زیرا ملکوت آنها گوناگون است. انسان هرچه باشد، ملکوت او را شکل می‌دهد. به همین جهت، بسیاری در باطن، حیوان هستند.
 
حتی ملک و ملکوت در میان نباتات و میوه نیز وجود دارد. به طور مثال، انار که یک میوه است، ظاهر و ملک آن، شکم پرکن است، ولی باطن و ملکوتش، دل را نورانی می‌کند. مال حلال و حرام نیز از نظر ظاهری یکسان‌اند، ولی از نظر ملکوتی بسیار با همدیگر تفاوت دارند.
 
قرآن می‌فرماید: هر موجودی تسبیح خدا را می‌گوید؛ ولی شما تسبیح آنها را نمی‌فهمید.
 
علت اینکه ما تسبیح اشیا را در عالم وجود نمی‌فهمیم، چیست؟ آیا غیر از آن است که ما فقط ملکی و ظاهری شده‌ایم و از ملکوت و باطن و حقایق امور غافلیم؟ گناه، چشم باطن را می‌بندد و مانع ارتباط با ملکوت اشیا می‌شود. از این رو آنها که مهذب‌ّاند و به تزکیه مشغول‌اند، انس ویژه با ملکوت حقایق هستی دارند.
 
 بنابراین، قرآن کریم هم دارای ملک و ملکوت است. ملک قرآن ظاهر آیه‌های آن است و ملکوت آن، باطن آنهاست و از این رو ظاهر سوره قدر مربوط به شب قدر است، ولی باطنش مطلب دیگری را بیان می‌کند».
 
 نویسنده در ادامه این نوشتار به «تفسیر ملکوتی سوره قدر» و «شباهت‌های فاطمه سلام الله علیها با شب قدر» پرداخته است.
 
 مؤلف در عنوان «تفسیر ملکوتی سوره قدر» آورده است:
 
«در تفسیر این سوره گفته‌اند: مراد از شب قدر، حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها است؛ یعنی ای پیغمبر، ما به تو فاطمه سلام الله علیها را ارزانی کردیم، تمام این قرآن در فضیلت و زیبایی زهرای توست، ما به تو لیلة القدر دادیم؛ یعنی تمام قرآن فضیلت زهرای اطهر سلام الله علیها است؛ بنابراین، همه حقایق و معارف موجود در قرآن را به تو عطا کردیم و آن را در ظرف وجود شریف فاطمه سلام الله علیها گنجاندیم. از این رو حضرت زهرا سلام الله علیها دربردارنده تمامی نورها، حقیقت‌ها و معارف است.»
 
همچنین نویسنده در فصل «شباهت‌های فاطمه سلام الله علیها به شب قدر» می‌نویسد:
 
از لابه‌لای روایت اهل بیت علیهم السلام شباهت‌های متعددی بین فاطمة الزهرا سلام الله علیها و شب قدر می‌توان به دست آورد که به ده وجه آن اشاره می‌شود:
 
«ناشناخته ماندن قدر و جایگاه فاطمه سلام الله علیها»، «برتر بودن از انبیای الهی»، «ارزش محبت فاطمه سلام الله علیها»، «فاطمه سلام الله علیها، نردبان سیر الی الله»، «محبت فاطمه سلام الله علیها، معراج انبیا»، «محل نزول آیات الهی»، «جداکننده حق از باطل»، «قبر پنهان فاطمه سلام الله علیها»، «رفتاری شفاف و روشن».
منبع: خبرگزاری رسا
خواندن 2838 دفعه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید